VŠEOBECNÉ PŘÍZNAKY
Zapomnětlivost

Patří mezi první příznaky tohoto onemocnění. Nejdříve se obvykle objeví potíže s krátkodobou pamětí ( zapomínání jmen např. sousedů, neví který je den, rok, měsíc...). Ukládání věcí na neobvyklé místo a jejich následné hledání (brýle v ledničce, peněženka v troubě...)

Porucha orientace a prostorové představivosti

Neví, ve kterém je poschodí, kterým směrem je do té doby známá budova např. pošta atp. Neví jak se dostali právě na místo, kde jsou a netuší, jak se dostat domů. Nebo netrefí z kuchyně do ložnice.

Ztráta soudnosti a schopnosti logického uvažování

Zapomenou, jak se dělá i ta nejjednodušší činnost, kterou dříve prováděli naprosto běžně. (jak se zapíná pračka, jak se vaří čaj….). Nedokáže si poradit při činnostech, kdy je potřeba abstraktní představivost ( co znamenají čísla na telefonu, složence...). Nesmyslně se obléknou (spodní kalhotky na punčocháče, dvě košile, svetr na kabát...)

Porucha emotivity

Prudké, náhlé, nečekané změny nálad bez zjevné příčiny. (výbuch vzteku, nezvladatelný pláč...) Deprese, úzkosti. „Bláznivé“ reakce na běžné situace. Poruchy spánku.

Poruchy chování

Změna osobnosti. Člověk významně mění svou povahu. Je ustrašený nebo vztahovačný, agresivní, vzteklý...

Problémy s řečí

Zapomínají slova nebo použijí úplně jiné a neuvědomí si to. Věty ztrácejí smysl. Používají opisy( to jak se na tom sedí, to jak se na tom vaří...)

Lhostejnost

Ztrácí zájem o činnosti, které je dříve bavily ( práce na zahrádce, četba, pletení, křížovky...). Nezajímá je dění v rodině, v okolí.

Upnutí se k jedné činnosti

Pacienti pořád dokola provádějí jednu, dvě činnosti. Např. zalévání květin, přikládání do kotle a neustálá kontrola radiátorů, zavírání dveří v bytě, v domě, krmení zvířat....

Slider
(zdroj: Wikipediaalzheimer.cz, osobní zkušenost)