ALZHEIMEROVA CHOROBA
Alzheimerova choroba je druh demence. Je zodpovědná až za 60% případů všech onemocnění demencí. Jako první ji popsali již v roce 1906 Oskar Fischer a Alois Alzheimer.Riziko vzniku demence narůstá s věkem. Onemocní jí 1 ze 13 lidí starších 65 let, 1 z 5 lidí starších 80 let, 1 ze 2 lidí starších 90 let. Častěji přitom onemocní ženy. Obzvláště ve vyšších věkových kategoriích.

Choroba začíná velice nenápadně. Spoustě příznaků nepřisuzujeme žádný význam. Vždyť občas něco zapomene každý. Že je maminka poslední dobou nějaká divná? Za to může asi úplněk. Vždycky na to byla citlivá. Neví tatínek kolikátého je? No co! Je důchodce. Jak je pořád doma, tak už to tak nesleduje.Podobných příkladů lze uvést spoustu. Jakmile si však uvědomíme, že něco není v pořádku, je dobré jít se poradit. Vaše cesta by měla nejprve vést k praktickému lékaři. Ten by vás měl, po základním vyšetření pacienta, odeslat k odborníkovi (neurologovi, gerontologovi, psychiatrovi).

Přesná příčina onemocnění není známa. Ví se však, že v mozku dochází k hromadění amyloidu beta, který způsobuje vznik tzv. amyloidních plaků, čímž dochází k poškození důležitých mozkových struktur. Svou roli hraje je pravděpodobně i genetická zátěž. Především, pokud nemocí trpí blízký příbuzný (rodič, sourozenec..).

A prevence? Obecně se doporučuje dodržování zásad zdravého životního stylu. Dostatek pohybu, správná životospráva, procvičování a trénování paměti. Není ovšem prozatím známo nic, co by bylo stoprocentní zárukou, že u vás nemoc nepropukne.

Slider